תל-אביב-יפו, צבעים רבים לה


ספר מאת  ד"ר חיים פיירברג וחוני המעגל.

הספר תל-אביב-יפו, צבעים רבים לה, מבקש לחשוף את הקוראים והמטיילים, לקומץ המכיל הרבה: להסטוריה העתיקה והמודרנית של יפו ושל תל-אביב, לסיפורים של מקומות, של אנשים ושל בתים, ולעושר הצבעים ולריבוי הגוונים של העיר.

בואו לגלות איתנו את מכמניה, לצאת עמנו למסע בזמן בארבעה שבילים, ארבעה צבעים. השביל הסגול – חושף בפנינו את נווה-צדק ואת השכונות היהודיות של יפו שקדמו ל”אחוזת בית", ואת ראשית תולדות החינוך העברי והתרבות העברית, שיוצריהם התגוררו ופעלו במקום.

 

 

השביל הלבן – מובילנו דרך שדרות רוטשילד אל לבה הרחב והפועם של תל־אביב, העיר שמייסדיה קיוו והאמינו שתהיה למרכז האורבני של היהודים בארץ-ישראל.

השביל הכחול – עוקב אחר קו החוף של יפו ותל־אביב, ואחר המקומות והאירועים שעיצבו את חיי הערבים והיהודים בעיר במשך מאות בשנים.

השביל הירוק – מוליכנו לאורך הירקון, לאורכו נתוודע לתרבויות שנכחדו ולחיים בטבע שבלבה של עיר.

המסלול הסגול– המתחקה בעיקר אחר מוסדות תרבות וחינוך בעיר כולל את מרכז סוזן דלל, את בית הספר לבנות ולבנים, את תלמוד התורה ובית המלאכה "שערי תורה" וכן את קולנוע עדן.

לכתיבת הספר ולעיצובו חברו יחדיו: הצלם, האמן ומשמר היסטוריה אורבנית, חוני המעגל, שעדשת מצלמתו מביאה את המראות ואת הצבעים של תל־אביב-יפו; מדריכת הטיולים וחוקרת תולדות תל־אביב, שולה וידריך; המוציא לאור והמפיק דני וילנסקי, המתמחה בהוצאה לאור של מפות עתיקות  וד"ר חיים פיירברג, מאוניברסיטת תל־אביב. כולם ילידי תל־אביב-יפו ואוהביה. יחד עם המעצב דני שחם הם מבקשים להנחיל לכל אוהבי ארץ ישראל את ההיכרות האינטימית שלהם עם צבעי העיר וגווניה.

חוני המעגל, אמן רב תחומי, נקרא על שם חכם התלמוד התמים. הוא גדל ברחוב שלוש בנוה צדק ולמד בתלמוד תורה "שערי תורה". את מצלמתו הראשונה קיבל, כשהיה ילד, מהדודים מאמריקה ומאז, ובמשך שנים רבות, הוא צועד ברחובות ת"א ומצלמה בידו. הוא בוגר המכון לאמנות פלסטית בבת-ים והאקדמיה לאמנות בבצלאל ירושלים וכן השתלם בצילום בבית הספר לאמנויות יפות בפריז.

חיים פיירברג, יליד ישראל 1950, ד"ר לפילוסופיה (היסטוריה) באוניברסיטת תל אביב. כיום חוקר ומרכז פרוייקטים במרכז לחקר יהדות אירופה בזמננו. היה עמית הוראה בחוג להיסטוריה של עם ישראל וחוקר במכון לחקר האנטישמיות בזמננו.

כתיבה ועריכה: ד"ר חיים פיירברג

צילום: חוני המעגל

ייעוץ: שולה וידריך

עיצוב: דני שחם

וילנסקי הוצאה לאור

(144 עמודים)

ראה גם

סגור לתגובות.