חלומות במרחץ תורכי

חלומות במרחץ תורכי

חלומות במרחץ תורכי, מאת ענת ברזילי, לאשה 1.7.1991

המופע "פשר החלומות" שאותו מעלה קבוצת סמרטוט, הוא בעיקרו תיאטרון דימויים, כשהויזואליות והסמלים מהווים את המהות העיקרית. חלל החדר הגדול והמרכזי הוא שטח המחייה של יושבי הבית. סמל לביתנו הפרטי. כל הנכנס "מבלי ידיעתנו" לתוך חיינו הפרטיים יחשב למציצן.

"פשר החלומות" הינו מוצג נוסף מתוך מיכלול הפריטים והמוצגים, המוגשים לקהל הצופים הנכנסים לבית. במרכז החדר הראשי, החשוב מכל ליושבי הבית, ממוקמת אמבטיית קצף גדולה כשצמחייה טרופית מקיפה אותה. שעונים רבגוניים תלויים מנגד. כל שעון והשעה הפרטית שלו. אין תיאום בין השעונים. תמונות התצוגה תלויות מסביב. זוג יושב בתוך האמבטיה המלאה קצף באדישות גמורה.

מדי פעם הגבר או הנערה מרימים יד וזוג משרתים נאמן אץ אליהם וממלא את מבוקשם: יין, פירות, סיגריות, עיסוי.

הגבר מורה כעבור פרק זמן למשרתת להפעיל את מקלט הטלוויזיה. ועל המרקע מוקרן סרטו של קלוד לנצמן "שואה". הזוג שומר על אדישותו. מדי פעם מסירים את מבטם מהמירקע ועוסקים בשלהם. הגבר קורא "פלייבוי" והנערה בירחונים אחרים. הגבר מורה להנמיך את ווליום מקלט הטלוויזיה ולהפעיל את הרשמקול, שממנו בוקע שנסון צרפתי.

גבר בחליפה הדורה מגיח מאחד החדרים וקורא פרקים מתוך "פשר החלומות" של פרויד. הוא מתקרב אט אט לאמבטיה, מכניס רגל ועוד רגל, ומכניס אט אט את כל גופו פנימה. רק שתי ידיו והספר באוויר. הוא מתרומם חזרה ובקצב איטי מדדה החוצה כלעומת שבא.

את המיצג הזה יצר חוני המעגל, התפאורה של מיכל הראש ועל המחול היתה אחראית נטליה קושניר. הבכורה עלתה במוזיאון לאמנות מודרנית בבון. בארץ הוא יוצג במקלט לאמנות עכשווית במרכז סוזן דלל.