התעוררי סוזי

"התעוררי סוזי הקטנה", מוזיאון ינקו דאדא, עין הוד. 1993

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפתיחה המכובדת נערכה ברוב פאר במעמד חבר הכנסת דוד לוי, אנשי עסקים ומכובדי המדינה. ובשער הכניסה – מקווה טהרה. בכדי להיכנס, היה על הח"כ ופמלייתו, לחלוץ נעליהם ולפסוע מעדנות בבריכה בינות גופו ואיברו המזדקר של גבר עירום, רוני סגמן, שהשתכשך בה. המבקרים עברו משם דרך פרוכת ארון הקודש, היישר לעבר קודש הקודשים הישראלי ומעוז המנגל- הדשא הסינתטי שנפרס כמרבד לרגלי המבקרים על ריצפת המוזיאון.

וברקע- קירות צבועים צהוב כצבע הטלאי, הכתם ההיסטורי שדבק בעם היהודי ועל הקירות פסוקים מהתנ"ך וכרזות ממיטב הקלאסיקה הקולנועית העברית לדורותיה. "נורית", אבא גנוב 3", אסקימו לימון 6" ועוד כהנה סרטים בני תור הזהב של הקולנוע הישראלי.

רעיה זומר ושרה הקרט כתבו על כך בקטלוג התערוכה מ-1993: "המעבר מן החול לקודש חל כאן במהופך, מאחר והחלל הקולט את הנכנס רחוק מלהיות קדוש או אפילו מכובד".

בהמשך חיכתה למבקרים מכונית סובארו, שגרירת התרבות הישראלית, והסגידה המקומית לחיים חומרניים, לבידור, לאמריקה, לכסף. בליבה של מכונית הסובארו, נשתל עץ לזכר חסידי אומות עולם, ומתוך קרבי המנוע שלה הוקרנה דרשתו של הרב אורי זוהר מסרטו "כיצד חזרתי בתשובה". הפתיחה הססגונית זימנה לאורחים חגיגות חפלה, "על האש", ריקודי בטן בביצוע ברי סימון לצד מופע אגרוף של דוד קים, מופעים של משה ורדי, יאיר דלל ולהקתו "מדין".

ד"ר שולמית מיכאלוב, אונ' סטנפורד, מתוך הקטלוג: "חוני מגיש בתערוכה זו את התערובת הנפיצה והלא מאוזנת המרכיבה את ה'תרבות הישראלית' המושתתת על אימוץ, השאלה וחיקוי".

"התעוררי סוזי הקטנה", היתה התערוכה הראשונה בטרילוגיית תערוכותיו של חוני המעגל במוזיאון ינקו דאדא שעסקו בהעתקת תבניות תרבותיות לחלל המוזיאון. אחריה, הוצגו " הטבילה / מקלחת קרה " (1996), ו" אור לגויים " (2000)

מן העיתונות:
פורץ את גבולות הטירוף